בדיקת סי טי (CT) בגיל מבוגר, האם זה מסוכן?

שאלה

שלום, אבי מעל גיל 80 ב"ה. כבר חודשיים סובל מסחרחורות והכאות, יש לציין שהוא סובל מלחץ דם, סוכר וכולסטרול, וגם צריך לעבור קטרק בעיניים. יש לציין שיש לו ירידה בשמיעה, ואמור לעבור בדיקה, הניורולוג נתן לו סי טי והוא פוחד בגילו לעשות. האם זה מסוכן? והאם אפשר לבקש קרינה נמוכה מאד. האם נתקלת בתופעות אילו, ומהן הפתרונות, אודה על תשובתך,
iconDoctorRound
תשובה
ראשית , נכון ומועיל היה לו ציינת את בריאותו הכללית של אביך , מאלו מחלות הוא סובל ומה התרופות שהוא נוטל. ללא אלו אתייחס רק כללית לשאלותיך אין קשר ישיר בין לקות שמיעה ובין מה שתיארת אין כל סכנה בבדיקת CT לאביך לבריאות

עוד שאלות בנושא

שלום.

אבא שלי בן 78 שיהיה בריא. מזה כשנה הוא נוטה לקחת דברים בארועים (כמו אוכל, כלים יין וכו') או לקחת דברים שאנשים שמים בזבל.
אפילו לפעמים לוקח דברים מהבית של הילדים שלו . לפעמים שואל ולוקח ולפעמים לא שואל ולוקח.
זה יוצר מצב ממש ממש לא נעים במיוחד בארועים. כל מה שאנחנו אומרים לו שזה לא מתאים ולא יפה רק מרגיז אותו עוד יותר.
יש לציין שהוא במצב כלכלי טוב וברוך ה' לא חסר לו כלום. הבית שלהם תמיד מלא . כשהוא הולך לשוק, הוא קונה המון אבל יש לו את היצר הזה של לחמוד ולקחת ואנחנו הילדים וכמובן גם אמא שלי לא יודעים איך להתמודד עם המצב המביך הזה.
האם זו הפרעה? זה ניתן לטיפול? בבקשה בבקשה בבקשה עזרתכם הדחופה!!!

תודה רבה

iconDoctorRound
פרופ' נתן גדות
מנהל היחידה הנוירולוגית

שלום

לצערנו זו תופעה ידועה ולא נדירה בקשישים שסובלים מירידה רוחנית ( דמנציה בלשון רפואית ) .

ולעיתים זוהי אחת התופעות המבשרות את התפתחותה .

מכלל מחלות המוח הגורמות לירידה רוחנית השכיחה היא מחלת אלצהיימר . לעיתים יש מצב בו חילוף החומרים בגוף אינו תקין ואז תיקונו קרוב לוודאי יועיל . על מנת לקבוע מהי המחלה ממנה סובל אביך הוא זקוק לבדיקת נירולוג או פסיכוגריאטר. חשוב לעשות זאת מאחר ותופעה כזו כפי שתוארה מצריכה התייחסות מקצועית ובהקדם.נשמח אם תבואו למרפאתנו להיבדק.

רפואה שלמה.

שלום,

אני בת 22. שנתיים וחצי יש לי כאבים בידיים -יד ימין יותר אך גם שמאל מורגשת כאשר בשנה האחרונה המצב החמיר והכאב התפשט לאורך היד: הכאבים ניהיו חזקים יותר , כאבי דקירות באצבעות בכף יד ולאורך כף היד ובאזור המרפק, וכאבי שריפה לאורך הידיים, נימול מידי פעם, גירוד באזורים הכואבים, עד כדי כך שהיד ימין הגיע למצב של חוסר תזוזה ופעילות למשך יומיים.
אחרי הרבה ריצות ורופאים פרטיים נתנו לי לבצע בדיקת emg גם בדיקות וגם הולכה חשמלית. אורטופד , כירורג והמטולוג אמרו לי שזה לא התחום שלהם, הם שללו תעלה קרפלית ודלקת פרקים. ניסיתי לעשות את כל מה שהמליצו לי : טיפולים אלטרנטיבים, ריפוי ועיסוק, מנוחה לידיים. סדים. פיזיוטרפיה, אתופן, ארקוקסיה.
וכרגע הרופאים טוענים שאני צריכה מנוחה לידיים כי מדובר בשימוש יתר לא נכון בידיים או שצריך פסיכולוג.

אלו התשובות היחידות והמייאשות כי אני צריכה להתחיל ללמוד באוניברסיטה מאוקטובר לימודים מאד קשים ולא אוכל לתפקד כך.
למי עליי לפנות? לאיזה תחום של הרפואה?

בבקשה מישהו שידע מה יש לי ואיך לטפל בזה.

iconDoctorRound
תשובת הצוות הרפואי

בהנחה שהרופאים השונים אתם התייעצת הם אכן רופאים טובים הם וודאי התעמקו בבעייתך ולא מצאו לה תשובה בשטח התמחותם .

אני סבור כי כדאי להיוועץ בריאומטולוג בנוסף להמטולוג שכבר ראית ולשמוע גם את דעתו .

שלום,

אני מקבל טיפול חדשני נגד גרורות של סרטן ערמונית (לוטיציום-177).
תופעת הלוואי היחידה היא ירידה בייצור כדוריות הדם במוח העצם, ומכאן המוגלובין נמוך 9.5, ברזל נמוך וכו'. התוצאה היא חולשה, ומה שמפריע יותר – הפרעות בקצב הלב. קראתי שזה אופייני לפנציטופניה.
התחלתי לקחת 2 מ"ג ליום של דקסמטזון, וזה חולל פלאים. החולשה נעלמה, הפרעות הקצב נעלמו. אני מרגיש מצוין.
השאלה היא האם שימוש ממושך במינון זה יכול לגרום נזקים? מה לבדוק בכדי לוודא שלא מתפתח נזק סמוי?
(ידוע לי שההפסקה חייבת להיות הדרגתית).
תודה!!!

iconDoctorRound
תשובת הצוות הרפואי

יש אכן נזקים אפשריים לטיפול ממושך בסטירואידים .

1. השמנת יתר , תיאבון מוגבר , אי שקט פנימי בתחילת הטיפול

2. עליה ברמת הסוכר , בלחץ הדם , נטילת סידן מהעצמות

3.  דיכוי חיסוני וסף נמוך לזיהומים . סכנת קטרקט

במצבך הסטירואידים הם עוגן ההצלה שלך .

אני סמוך ובטוח שרופאיך ערים לכל הנ"ל ולכן הם בוודאי ידריכו אותך כיצד להמעיט בתופעות הלוואי .

אתה צודק באשר להפסקת הטיפול שחייב להיעשות בהדרגה עם ירידה איטית מאד במינון עד הפסקת הטיפול ככל שניתן.

לבריאות

חיפוש מחלקה או רופא