שלום,
אני מקבל טיפול חדשני נגד גרורות של סרטן ערמונית (לוטיציום-177).
תופעת הלוואי היחידה היא ירידה בייצור כדוריות הדם במוח העצם, ומכאן המוגלובין נמוך 9.5, ברזל נמוך וכו'. התוצאה היא חולשה, ומה שמפריע יותר – הפרעות בקצב הלב. קראתי שזה אופייני לפנציטופניה.
התחלתי לקחת 2 מ"ג ליום של דקסמטזון, וזה חולל פלאים. החולשה נעלמה, הפרעות הקצב נעלמו. אני מרגיש מצוין.
השאלה היא האם שימוש ממושך במינון זה יכול לגרום נזקים? מה לבדוק בכדי לוודא שלא מתפתח נזק סמוי?
(ידוע לי שההפסקה חייבת להיות הדרגתית).
תודה!!!
יש אכן נזקים אפשריים לטיפול ממושך בסטירואידים .
1. השמנת יתר , תיאבון מוגבר , אי שקט פנימי בתחילת הטיפול
2. עליה ברמת הסוכר , בלחץ הדם , נטילת סידן מהעצמות
3. דיכוי חיסוני וסף נמוך לזיהומים . סכנת קטרקט
במצבך הסטירואידים הם עוגן ההצלה שלך .
אני סמוך ובטוח שרופאיך ערים לכל הנ"ל ולכן הם בוודאי ידריכו אותך כיצד להמעיט בתופעות הלוואי .
אתה צודק באשר להפסקת הטיפול שחייב להיעשות בהדרגה עם ירידה איטית מאד במינון עד הפסקת הטיפול ככל שניתן.
לבריאות
כבר כמה שבועות שאני חש נימול / חשמל בקצות אצבעות יד שמאל (אני שמאלי). בדר"כ באצבע ובאמה, ולפעמים מתפשט לעוד אצבעות. לפעמים אני גם מרגיש לחץ בזרוע העליון. זה מאוד מטריד ומדאיג אותי.
תודה על המענה
נשמח אם תבוא למרפאתנו להיבדק. אין מקום לבהלה. יש לנו השערה מה מפריע לך.
רפואה שלמה.